Današnji dan smo tretješolci preživeli kot pravi pastirski dan pri družini Kolenc na Vačah.

Spoznali smo kar nekaj živali, na katere lahko pastir naleti med pašo živine. Gospodinja s kmetije nam je za vsako povedala nekaj zanimivosti, nato pa smo vsako žival, kdor je seveda želel, tudi pobožali. Sodelovali smo pri molži koze in tako poskusili sveže iztisnjeno kozje mleko, ki ima drugačen okus kot kravje mleko. Kozo smo hranili z žitom in sveže nabranimi zelenimi vejami ter občudovali njena dva mladička. Spoznali smo palčka, ki nam je na zanimiv način predstavil pridelavo lanenega blaga v starih časih ter nam pokazal kopijo zanimive Vaške situle, o kateri bodo otroci vsekakor še slišali v višjih razredih. Razgibali smo se ob igrah, za katere ni potrebno nakupiti dragih igrač – pomerili smo se v storžemetu in preizkušali ravnotežje ob hoji s hoduljami. Vmes smo napolnili želodčke s pravo pastirsko malico, srečanje pa zaključili ob ljudskem prepevanju, v krogu, ob zvoku kitare.

Dan je bil torej poln lepih dogodivščin, pa še vreme je super zdržalo, brez kapljice dežja. Tako smo skupaj preživeli dobre volje poln pastirski dan.